Yahyalı

Yahyalı Ulu Cami bahçesinde bulunan Yahya Gazi, günümüze kadar gelen kitabesinden de anlaşıldığına göre Yahyalı’nın kurucusu ve ilçeye adını veren kişidir. 1075 yılında kurulan Danişmentoğulları beyliği Sivas, Tokat, Niksar, Zamatı, Develi ve çevresine hâkimdir. Yine bazı Avrupalı tarihçilerle beraber Doğulu tarihçiler Kayseri ile bütün o yörenin fethinin Danişmentlilere nasip olduğunu bildirir.

Dev Ali (Devli Bey) Türbesinin kitabe tarihi 1094 olup Yahyalı oğullarıyla birlikte bölgeye gelen Develioğlularının bu tarihten önce yerleştikleri kesindir. Yahya Gazi, Seyit Ali, Benli Gazi gibi Alp – Eren önderlerden sonra Abdal İlyas, Dede Sultan, Hoca Ahmet gibi din büyükleri Yahyalı’nın temelinde harcı olan mübarek şahsiyetlerdendir.

35 – 36 Doğu meridyenleri, 38 – 59 Kuzey Paralelleri arasında yer alan Güney Doğusu Feke(Adana), Kuzey Doğusunu Develi(Kayseri), Batısı Dündarlı ile Suluca ova(Niğde), Kuzeyi Develi, Kuzey Batısı Yeşilhisar ve Güneyi Aladağ (Adana) ile çevrilidir. Kayseri iline 107 km uzaklıkta olup 12 mahalle, 28 köy ve 1 kasabası bulunan ilçenin merkez alanı 1604 km2, denizden yüksekliği 1210 m’dir. 1954 yılında ilçe olan Yahyalı halen Kayserinin 2.büyük ilçesidir. Erciyes Dağının Güney yönünde kalan Sultan Sazlığının devamı olan Büyük Ova, Seki Dağının Doğu yamaçlarına takiben 7 – 8 bir vadi şeklini alarak Çamardı eteklerinde son bulur. İlçenin yerleşimi bu eteklerden başlayarak Erciyes’e doğru gelişme gösterir. Yahyalı’nın 9 köyü bu ovada bulunmaktadır. Aladağlar milli parkında 2500 mt. Yüksekliğe kadar yaylaları, dağlık bölgeleri, şelaleri, örenleri ve yazıtları ile birer açık hava müzesidir.

Kaynak: Yahyalı Belediyesi

Yer Kategorisi: Kayseri İlçeleri.

Benzer

İncelemede Bulunun

Yıldız Vermeyi Unutmayın :

Resim Yükle

İncelemenize Resim Ekleyin

Report this?

Arkadaşa Gönder

Kelime Doğrulama
captcha image

Send Enquiry

Kelime Doğrulama
captcha image

Talep

Talep Süreci Nedir?

Kelime Doğrulama
captcha image

Hava Durumu

KAYSERI


KAYSERI