Pınarbaşı

Pınarbaşı için resmi olarak 1861 yılında kurulmuş diyebiliriz. Daha açığı 1861 yılında Sultan Abdulaziz döneminde Aziziye ismiyle Sivas’a bağlı bir kaza merkezi olmuştur. Bu tarihten önce yazılı kaynaklarda herhangi bir veri bulunmamaktadır. 1926 yılında Kayseri’ye bağlandığı bilinmektedir. Cumhuriyetin ilanından sonra Şirvan Dağı’nın eteklerindeki kaynak suyundan dolayı Pınarbaşı adını almıştır.

Pınarbaşı, İç Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Kızılırmak bölümündedir. Kayseri’nin doğusunda ve 89 km uzağındadır. Doğusunda Kangal-Gürün, batısında Bünyan, kuzeyinde Akkışla, Şarkışla, Altınkaya, güneyinde Sarız, Tomarza ile çevrili olan ilçenin yüzölçümü 3328 km2 dir. İlçede karasal iklim hakimdir.

2010 yılı verilerine göre ilçe merkezinin nüfusu 11,253′tür. Belde ve köyler ile birlikte bu sayı yaklaşık 30 bini bulmaktadır. Önceki sayımlarla kıyaslandığında, nüfus azalmaktadır.

İlçenin başlıca geçim kaynağı hayvancılık üzerinedir. Sanayisi istenilen ölçüde gelişmediğinden sürekli olarak göç vermektedir.

Yer Kategorisi: Kayseri İlçeleri.

Benzer

İncelemede Bulunun

Yıldız Vermeyi Unutmayın :

Resim Yükle

İncelemenize Resim Ekleyin

Report this?

Arkadaşa Gönder

Kelime Doğrulama
captcha image

Send Enquiry

Kelime Doğrulama
captcha image

Talep

Talep Süreci Nedir?

Kelime Doğrulama
captcha image

Hava Durumu

KAYSERI


KAYSERI