Bedeli Ödenmiştir

Haluk Işık’ın kaleme aldığı “Bedeli Ödenmiştir” adlı tiyatro gösterisi 11 Kasım’da İl Kültür Müdürlüğü Salonu’nda sahnede…

” Gezi eylemlerinde yitirdiğimiz  gençlere…

Sanata, topluluklarına ve emekçilerine karşı, vahim ve acımasız itibarsızlaştırma ve yok etme çabalarının, tarihte hiç görülmemiş boyutlara ulaştığı bir süreçte, bir köşede oturamazdık. Sanatı savunmak, hayatı savunmaktı. Birini ötekine tercih etmekse ya kupkuru yaşamayı ve ölmeyi ya da neyi niçin yaptığını bilmeyen snopluğu seçmekten başka bir şey olamazdı. Hayatla bağını koparmayanlar için, böyle bir oyuna hayatın girmesi, bir yandan acılarla hüzünlerle yüzleşmeyi göze alacak kadar güç, bir yandan da kaçınılmaz bir görevdi.

Sanatın kapısını açtık ve geldiler, “Hayır, bırakın bu oyunu biz yazalım!” dediler… Ahmet, Ali İsmail, Ethem, Abdullah, Mehmet, Medeni’ydi adları. Oyunun nasıl olacağı belliydi artık. Hayat sanata değil, sanat hayata yetişmek zorundaydı. Elimizden geleni yapmaya çalışıyorduk, ucuzlatmadan, sömürmeden, hayatın hakkını vererek işleyecektik olup biteni. Kimbilir, uzaklarda ve henüz 14-15 yaşında bir çocuk, yüzlerce gündür yattığı yataktan kalkacak ve bir gün oyunumuzu izleyecekti. Olmadı, olamadı!
Güzel haberler alma umuduyla oyunumuzu çalışırken, kapı çaldı, o çocuk geldi. Elinde, elvan kokulu iki ekmek vardı…
Bir büyük insanlık sofrası kurdular. Gözlerimize baktılar. Çocuk gülüverdi:
“Buyurun, siz de oturun” dedi, “Bedeli ödenmiştir!”
Çocuğun adı, Berkin’di…
Unutulamazlar kervanının, şeytan uçurtmalı kara kaşlısı. Gözlerimiz, biraz da onun gözleriyle bakıyor ve bakacak hayata…”

Rejisörlüğünü Tuncer Yığcı’nın yaptığı oyunun yazarı Haluk Işık.
Şener Kökkaya,Işıl Poyraz,  Nusret Çetinel ve Burcu Özcan’nın rol aldığı oyunun dekor ve kostümleri Başak Özdoğan’ ait.

E & K Kategorileri: Etkinlikler.

İncelemede Bulunun

Yıldız Vermeyi Unutmayın :

Resim Yükle

İncelemenize Resim Ekleyin

Report this?

Arkadaşa Gönder

Kelime Doğrulama
captcha image

Send Enquiry

Kelime Doğrulama
captcha image

Talep

Talep Süreci Nedir?

Kelime Doğrulama
captcha image

Hava Durumu

KAYSERI


KAYSERI